KOMBASSAN MAĞDURLARI BULUŞMA ADRESİ


Join the forum, it's quick and easy

KOMBASSAN MAĞDURLARI BULUŞMA ADRESİ
KOMBASSAN MAĞDURLARI BULUŞMA ADRESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» beklentim....
Yeşil sermaye'yi affetmediler EmptyPerş. Kas. 24, 2011 8:29 am tarafından sükran

» nasil magdur oldum
Yeşil sermaye'yi affetmediler EmptyPerş. Kas. 24, 2011 8:20 am tarafından sükran

» kimse yokmu?
Yeşil sermaye'yi affetmediler EmptyPerş. Kas. 24, 2011 8:11 am tarafından sükran

» NEDEN SESIMIZI DUYURMUYORUZ???
Yeşil sermaye'yi affetmediler EmptyPaz Ocak 17, 2010 9:15 pm tarafından Sufle

» Kombassan'a Dolandırıcı Cezası
Yeşil sermaye'yi affetmediler EmptyPaz Nis. 26, 2009 6:41 pm tarafından HEREKELİ

» Yeşil sermaye'yi affetmediler
Yeşil sermaye'yi affetmediler EmptyPaz Nis. 26, 2009 6:38 pm tarafından HEREKELİ

» Kombassan hakkında tarihi karar
Yeşil sermaye'yi affetmediler EmptyPaz Nis. 26, 2009 6:34 pm tarafından HEREKELİ

» kombassan magdurlarına almanyadan umut ışığı..
Yeşil sermaye'yi affetmediler EmptyPaz Nis. 26, 2009 6:32 pm tarafından HEREKELİ

» nostalji(HOLDİNGTEN PARASINI ALAMADIĞINI İDDİA ETTİ, KENDİSİNİ YAKMAK İSTEDİ)
Yeşil sermaye'yi affetmediler EmptyC.tesi Nis. 25, 2009 5:51 pm tarafından HEREKELİ

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama

Yeşil sermaye'yi affetmediler

Aşağa gitmek

Yeşil sermaye'yi affetmediler Empty Yeşil sermaye'yi affetmediler

Mesaj  HEREKELİ Paz Nis. 26, 2009 6:38 pm

Almanya'da yaşayan Türkler, Alman mahkemelerinde Kombassan ve Yimpaş şirketleri aleyhine açtıkları davalarda sonuca ulaştılar. Bu kararlar Türkiye’de de onanırsa icra takibi başlatılabilecek

Bağış paralarını amaç dışı kullanan Deniz Feneri e.V. davasında 3 sanığı hapis cezasına çarptıran Alman mahkemeleri, yeşil sermaye mağduru Türklerin alacakları için de umut oldu. Kombassan ve Yimpaş gibi holdinglerin 1990-2000'li yıllarda yüksek kâr vaadiyle para topladığı Avrupalı Türkler, kandırıldıkları iddiasıyla Alman mahkemelerinde açtıkları davaları kazanmaya başladılar.

Kombassan ve Yimpaş mağdurları, bu kararların Türk mahkemelerinde onanmasının ardından icra takibi başlatabilecek. Türkiye'deki mağdurların açtıkları davalarda ise henüz bir sonuca ulaşılamadı. Çoğu reddedilen davaların Yargıtay kararları bekleniyor.

Faiziyle geri ödeme kararı çıktı

Almanya'da yaşayan Türkler, Alman mahkemelerinde Kombassan ve Yimpaş şirketleri aleyhine açtıkları davalarda sonuca ulaştılar.

Bremen Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 5 Ekim 2006'da dava açan mağdur Üzehir Güner, Kombassan İnşaat Tarım ve Sanayi İşletmeleri'ni 10 bin 353 euro'yu faiziyle ödetmeye mahkûm etti. Dava dilekçesinde davacı Güner, davalı şirket adına kendisinden para tahsil edildiğini, paralarının geri istemesine rağmen verilmediğini belirtti.

Borçlu şirketin katılmadığı ve savunma yapmadığı davada mahkeme heyeti, Kombassan'ın 10 bin 353 euro anaparayı 8 Şubat 1999 tarihinden itibaren yüzde 5 faiziyle birlikte ödemesine karar verdi.

Mahkeme kararında, "Meşru olan dava tümüyle haklı gerekçelere dayanmaktadır. Davacıyı yatırım tutarının geri alınamayacağı ve vaat edilen kâr paylarının uzun süre ödenemeyeceği hakkında kandırmıştır... Davalının niyeti, yaptığı vaatleri yerine getirmeden kasıtlı olarak davacının parasını almaktı" dedi.

Kararın davalıya 22 Şubat 2007'de resmi yollardan tebliğ edilmesine rağmen temyiz başvurusunda bulunulmaması nedeniyle hüküm kesinleşti.
Güner, Hannover Başkansolosluğu'nun noter sıfatıyla 19 Şubat 2008'de kararı onaylanmasının ardından Türkiye'de hukuk mücadelesine girişti. Kararın Türkiye'de tanınması için Konya Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvuran Güner'in avukatları, haksız fiilden kaynaklanan tazminat davasını Türk mahkemelerinin esasa girmeden uluslararası sözleşmelere göre onaylaması gerektiği belirtti.

Davacıyı kandırmışlar

Bochum Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 18 Eylül 2007'de sonuçlanan başka bir davada ise mağdur Ahmet Özvatan, açtığı alacak davasında Kombassan Holding'i 34 bin 512 euro'yu faiziyle ödemeye mahkûm ettirdi. Mahkeme kararında, "Firma elemanı yüzde 20 kâr payı ve anaparanın yüzde 100 güvence altında olduğunu söyleyerek davacıyı kandırmış ve davacının emin bir yatırım düşüncesiyle 67 bin 500 DM ödemesine sebep olup değersiz kâğıtlar almasına neden olmuştur" denildi.

Yimpaş mağdurları da Essen ve Duisburg asliye hukuk mahkemelerinde açtıkları davaları bir bir kazanıp Türk mahkemelerine başvurdular. Yozgat 2. Asliye Hukuk Mahkemesi de bu kararları tanıdı. Ancak Yargıtay süreci de beklenecek. Mahkeme, davacının "ihtiyati tedbir" taleplerini ise reddetti. Dava dosyalarının Yargıtay'da onanma sürelerinin uzunluğu düşünen davacı avukatları, Yimpaş'ın mal kaçırmaması için "geçici tedbir kararı" çıkarmaya çalışacaklar.

Dolandırıcı entrikaların bilgi babası Dursun Uyar
Yimpaş mağduru Mehmet Şimşek, 18 bin 147 euro'luk alacağı için Duisburg Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açtığı davayı kazandı. Alman heyetin gerekçeli kararında, "davacı, faiz kârı elde etmek amacıyla 20 Kasım 2000'de Yimpaş adlı davalıya 29 bin 700 DM tutarında para yatırmıştır. Bunun 'başı' ve dolandırıcı entrikaların bilgi babası ise Dursan Uyar adlı davalıydı" dedi.

Yimpaş Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar ise şu anda Türkiye'de cezaevinde bulunuyor. "Sermaye Piyasası Kanunu'na muhalefet ve izinsiz halka arz" suçundan hapis yatan Uyar, kendisini ziyarete gelenleri cezaevinin kameriyesinde ağırlıyor.

Ziyaretçileriyle kameriye altında görüşen Uyar, 2 yıllık cezasını 27 Aralık 2007'den bu yana Karabük Eskipazar Açık Cezaevi'nde çekiyor. Geçtiğimiz cuma günü, bir kısmı Yozgat'tan gelen ziyaretçilerini bahçede karşılayan Uyar, onlarla kameriyede bol bol sohbet etti.?(üstte) İnfaz Yasası gereğince 9 ay 23 günlük cezaevi serüveninin bitimine az kalan Uyar'ın, bayram öncesi tahliyesi bekleniyor.

Mağdurların yüzde 2’si başvurdu

Avrupa'da 450 bin holding mağdurunun 20 milyar euro'luk kaybı olduğunu belirten avukat Ümit Akça, Almanya'daki 250 bin mağdurdan yüzde 2'sinin yasal başvuruda bulunduğunu söyledi. Akça, "Mağdurların yüzde 98 çoğunluğu sesizce bekliyor. Hukuk büromuzda binlerce mağdurun davasına bakıyoruz. Alman mahkemelerinde 500'e yakın kesinleşmiş davamız oldu. Türkiye süreci devam ediyor. Türkiye'de kararlar kesinleşirse tahsilatlara başlayacağız" dedi.

Alman mahkemelerinden alınan kararların mağdurlar için umut olduğunu söyleyen avukat Ümit Akça, "Almanya'daki holdingzedeler bu sorunu Alman mahkemelerine, ceza hukuku anlamında 'izinsiz hisse senedi dağıtımı sebebiyle dolandırıcılık', özel hukuk yönünden de, 'haksız fiilden kaynaklanan alacak davası' olarak taşıdılar" diye konuştu.
HEREKELİ
HEREKELİ
Admin

Mesaj Sayısı : 20
Points : 11128
Reputation : 0
Kayıt tarihi : 24/04/09
Yaş : 64
Nerden : ABD / CALİFORNİA

http://kombassanmagdurlari.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz